Да си поговорим за това какво е ягодова кожа какви са причините за появата й и за това как да се справим с нея.
Ако сте забелязали тъмни петънца по краката си, които може да приличат на малки черни точки, може да имате ягодова кожа. Терминът идва от вида на кожата, който наподобява кожата на ягода, осеяна с малки черни семенца.
Докато „ягодовите крака“ се отнасят за определен начин, по който изглеждат краката ви, това всъщност е общ термин.
Има няколко различни причини, които могат да са причина краката ви да изглеждат така, някои от които може да се припокриват едно с друго.
Кожата на краката ви съдържа хиляди пори и както всички други пори, те могат да се запушат с бактерии, мъртва кожа и остатъци.
Тези запушени пори се наричат отворени комедони. Когато фоликулът или запушената пора се отвори след бръснене и въздухът достигне до себума вътре, то се окислява и потъмнява.
Ако имате по-големи пори на краката си поради генетика или гъсто окосмяване по тялото, те може лесно да се забележат.
Ягодовите крака често са резултат от фоликулит. Този често срещан кожен проблем често се среща по краката, наред с други части на тялото. Фоликулитът може да причини появата на ягодови крака, когато космените фоликули са възпалени, инфектирани или раздразнени.
В началото космените фоликули може да изглеждат по-зачервени. Ако фоликулитът се влоши, кожата ви може да се инфектира, да се зачерви и дори да се подуе. Има няколко вида фоликулит:
Това състояние може да бъде резултат от бръснене, кола маска или други методи за обезкосмяване, които оставят космения фоликул отворен и с повишен риск от излагане на микроорганизми.
Фоликулитът обикновено започва като малки червени подутини или пъпки, които по-късно могат да се развият в ранички, които не зарастват лесно.
Понякога фоликулитът може да бъде свързан с врастнали косми, които се борят да пробият кожата. Това също може да доведе до появата на потъмняла кожа, свързана с ягодовите крака.
Кератоза пиларис се появява по кожата на бедрата и горната част на ръцете и е козметичен проблем и често срещано състояние.
На пръв поглед малките подутини, свързани с кератоза пиларис, може да изглеждат като малки пъпки, настръхвания или „пилешка кожа“ и са груби и твърди на допир.
Подутини, причинени от кератоза пиларис, всъщност са малки натрупвания на протеина кератин и мъртви епителни (кожни) клетки. Те могат да бъдат сърбящи и сухи, но могат да бъдат третирани с овлажнители.
Keratosis pilaris има тенденция да бъде сезонна, появявайки се по-често през сухите зимни месеци, отколкото през лятото.
Ако обаче плувате често, може да изпитате кератоза пиларис. Химикалите в плувния басейн са склонни да изсушават кожата. Това може да се случи и ако живеете в климат с ниска влажност.
Това състояние може да причини поява на ягодова кожа на ръцете освен на краката.
Сухата кожа може да причини или изостри симптомите на ягодова кожа, както и други подобни състояния.
Въпреки това, сухотата сама по себе си не причинява потъмняване на порите.
Ако кожата ви е изключително суха, е по-вероятно да развиете раздразнение, когато се бръснете. Това може да ви направи уязвими към развитие на „изгаряне от бръснач“, фоликулит и типичния вид на „ягодови крака“.
Сухотата също прави кератоза пиларис, фоликулитът, отворените комедони и изгаряния от бръснач по-очевидни с просто око.
Докато ягодова кожа може да приличат на няколко различни състояния, признаците обикновено включват:
Ако изпитвате сърбеж, гнойни пъпки, лишеи, дразнене или възпаление, всъщност може да имате друго заболяване, което прилича на „ягодова кожа“.
Посетете вашия лекар, за да изключите инфекция и да изберете правилния курс на лечение за вашата кожа.
В зависимост от причината и тежестта на състоянието, ягодова кожа на краката може да бъде лекувана у дома или от обучен специалист.
Домашните лечения с продукти за ягодова кожа включват:
Ако имате кератоза пиларис можете да използвате крем за тяло с урея или ексфолиращи киселини:
Възстановяването на изгубената влага ще подобри външния вид на кожата ви и трябва да служи за облекчаване или предотвратяване на симптомите на ягодови крака.
Нежното премахване на мъртвите кожни клетки от повърхността на краката ви трябва да помогне за намаляване на ягодовите крака, както и да помогне за предотвратяване на врастнали косми.
Премахването на мъртвата кожа на краката ви ще даде шанс на новото окосмяване да пробие по-лесно през повърхността на кожата.
Екфолиантите ще почистят мъртвите клетки и замърсяванията от порите по краката ви.
Можете да използвате нежен физичен ексфолиант за крака/ скраб за ягодова кожа на краката си:
Можете да използвате и измивен гел с ексфолиращи киселини, което също е нежен и ефективен начин да ексфолирате кожата на краката си. Оставете продуктът да подейства за две-три минути преди да отмиете с вода.
Също така можете да използвате ексфолиращ продукт, съдържащи салицилова киселина или гликолова киселина, например ексфолиращ тоник / тонер.
Ако домашните средства не са ефективни, ягодовите крака могат също да бъдат лекувани от специалист в клинична среда. Възможните лечения включват методи за трайно обезкосмяване чрез лазерна терапия. Въпреки че лазерната терапия изисква множество процедури за постигане на трайно премахване на космите, лазерната терапия е целенасочена и прецизна.
Процесът на лазерна терапия, който се извършва между три и седем пъти, няма да увреди кожата ви.
За някои хора ягодовите крака се третират лесно. Мерките за превенция и домашните средства могат да помогнат много, така че е възможно успешно да елиминирате ягодовите крака сами.
Въпреки това, за тези с по-гъсто окосмяване по тялото, по-тъмна пигментация на кожата и допълнителни дразнене от бръснене върху космения фоликул, ягодовите крака може да се появят по-често и да бъдат по-трудни за лечение.
Ако вашият случай е такъв, възможностите за професионално лечение може да са най-ефективният вариант за дългосрочно облекчаване на симптомите.